Saulėta Europos diena Ignalinoje

Renginio akimirkos

Gegužės 8–9 dienomis Ignalinos viešojoje bibliotekoje vyko Europos dienai skirti renginiai „Paveldas Lietuvoje ir Europoje“.

2018-ieji Europos kultūros paveldo metai, todėl paveldas ir yra šių metų Europos dienos pagrindinė tema.
Gegužės 8 dieną biblioteka organizavo virtualią viktoriną „Praeitis sutinka dabartį“. Įvairius faktus apie Lietuvos ir Europos paveldą prisiminti skatinusioje viktorinoje, kuri tiesiogiai transliuota visame rajone, dalyvavo 10 komandų. Viktoriną iš bibliotekoje įrengtos studijos vedė šaunūs moksleiviai Viltė ir Matas. Nors buvo kviesti registruotis visi norintys, Ignalinoje žaidė tik vienas dalyvis, laikraščio „Mūsų Ignalina“ redaktorius Jonas Baltakis, savo 1 asmens komandą pavadinęs „Vienas kaip cviekas“.
Gegužės 9 d. Ignalinoje Europos dienos minėjimas prasidėjo nuo ankstaus gražaus ir saulėto ryto akcija „Rytinis pasveikinimas“. Visus einančius į darbą, mokyklą, darželį mieste Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos darbuotojai sveikino Europos dienos proga ir kvietė į bibliotekoje vyksiantį renginį.
Ryškiaspalviais balionais ir Europos Sąjungos šalių vėliavėlėmis išpuoštame bibliotekos kiemelyje vyko šventė. Linksmų ir įdomių veiklų buvo pasiūlyta mažiesiems ignaliniečiams. „Šaltinėlio“ mokyklos priešmokyklinių grupių vaikai dainavo senąsias liaudies dainas, žaidė senuosius lauko žaidimus. Visi šventės dalyviai smagiai leido laiką.
Ignalinos trečio amžiaus universiteto studentai mokė senųjų amatų: vynioti siūlus, vyti virves, ir t.t. Vaikučiai galėjo patys pabandyti vynioti siūlus taip, kaip tai darydavo promočiutės. Mažos rankelės ne iškart suvaldė siūlą, tačiau kai kamuolėlis didėja ir vynioti tampa lengviau. Toks šiltas ir gražus buvo vyresniųjų ir mažųjų bendravimas vyniojant margaspalvius siūlus.
Renginyje buvo prisiminti ir senieji lauko žaidimai, labiausiai didelių ir mažų dėmesį patraukė šokinėjimas per gumytę. Šis žaidimas, buvęs labai populiarus aštuntajame dešimtmetyje, jau tapo paveldu. Taip jau net nešokinėjo dabartinių penkiamečių tėveliai. Tokį lauko žaidimą mėgo žaisti jų močiutės ir seneliai. Užtat auklėtojos turėjo gerą progą prisiminti savo vaikystę ir parodyti, kaip reikia šokinėti.
Spalvingas ir didelis viktorinos „Išminties ratas“ kvietė atsakinėti į įvairius klausimus apie Lietuvos ir Europos kultūros paveldą. Klausimą kiekvienas norintis galėjo išsirinkti pasukęs spalvingąjį ratą, ant kurio surašyti klausimų numeriai. Už teisingus atsakymus – prizai.
Na ir dar viena atrakcija – tai ženkliukų gaminimas. Kiekvienas vaikas ant popieriaus skritulėlio piešė paveikslėlį Lietuvos kultūros paveldo tema, o paskui žiūrėjo, kaip tas paveikslėlis uždedamas ant ženkliuko ruošinio. Mažoji Lėja buvo pirmoji, kuriai įsegtas ženkliukas su jos piešinuku. Tokiais savo sukurtais ženkliukais pasipuošė visi mažieji šventės dalyviai.
15.30 val. į bibliotekos kiemelį vėl rinkosi žmonės. Apdovanoti viktorinos nugalėtojai ir dalyviai. Bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė dovanas ir padėkas įteikė visoms 10-čiai viktorinoje dalyvavusių komandų. Pagal surinktą balų skaičių pirmą vietą užėmė Kazitiškio komanda (26 taškai), antrąją – vienas žaidęs Jonas Baltakis (24 taškai) ir trečiąją – Grybėnų komanda (23 taškai). Toliau rikiavosi Ceikinių, Dietkauščiznos, Didžiasalio, Dysnos, Mielagėnų, Gilūtų ir Dūkšto komandos. Padėkas atsiėmę jų atstovai džiaugėsi ir savo žiniomis, ir įdomiai praleistu laiku. Vėl labai populiari buvo ženkliukų gamyba, juos atminimui pasidarė viktorinoje dalyvavusios komandos bei daugelis atėjusių į renginį.
Europos dienos temą puikiai papildė Aukštaitijos nacionaliniame parke besidarbuojančios ir įvairiomis veiklos sritimis besidominčios savanorės italės Stefanijos Travaglia pasakojimas. Viešniai talkino jos kalbą vertusi Giedrė Šukytė. Savanorė trumpai papasakojo apie save, pristatė UNESCO saugomus senuosius Italijos miestus bei priešistorines polines gyvenvietes, kurių Italijoje išlikę daugiau nei 100. Taip pat pasakojo apie tradicinę italų virtuvę, į nematerialaus paveldo sąrašą įtrauktą Viduržemio jūros dietą. Stefanija savanoriauja pagal Europos savanorių tarnybos (EVS) Erasmus+ programą. Viešnią jos gimtąja kalba pasveikino ir pakalbino ignalinietė Janina, kuri džiaugėsi galėjusi pritaikyti savo italų kalbos žinias.
Europos dienai skirtas renginys užbaigtas grupės „Muzikinis spektras“ iš Visagino koncertu.
Renginį finansavo Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje.