Vidiškių dvare startavo projektas „Dvarų istorija žadina vaizduotę”

Renginių metu
Liepos 3 d. Vidiškių dvaras svetingai atvėrė duris visiems smalsuoliams, kurie tą popietę sugūžėjo į projekto „Dvarų istorija žadina vaizduotę” pristatymą.
Į renginį žmonės registravosi prieš dvi savaites, bet susirinko tiek, kad erdvi dvaro rūmų salė netalpino visų, teko stovėti tarpduryje ar sėdėti ant minkštasuolių prieangyje.
Sveikindama susirinkusius bibliotekos direktorė L. Aleknienė džiaugėsi, kad šis atkurtos Lietuvos šimtmečiui ir bendruomenei skirtas projektas sulaukė didelio susidomėjimo ir palaikymo. Tai lyg tęsinys pernai metais vykdyto Piliakalnių metams skirto projekto, kuris pažadino mumyse norą pažinti savo kraštą, sužinoti kuo daugiau apie jį, didžiuotis tuo ką turime.
Į šventinį renginį atvykęs rajono mero pavaduotojas L. Ragaišis sakė: „Nustebęs, kad tiek susirinko dalyvių. Dvarų istorija yra svarbi bendrame šalies istorijos kontekste. Dvarai – ne vien pastatai, parkai. Kadaise dvarai buvo kultūros, švietimo, gražių darbų, valstybės valdymo židiniai, tad puiki idėja vėl atsigręžti į jų istoriją”.
Vidiškių dvaro savininkas K. Mozeris pasakojo apie dvaruose puoselėtą kultūrą, meno kūrinius, porcelianą.
Ar viską šiandien žinome apie savo rajono dvarus? Ar visiems dvarams likimas šypsosi? Kokia šiandien Lietuvos dvarų padėtis? Į šiuos ir kitus klausimus atsakymai bus pateikti vykdomo projekto metu. Norintieji susipažins su Ignalinos rajone išlikusių 4 dvarų ir 3 dvarviečių likimais, jų istorija, žmonėmis, kurie čia gyveno ar dabar gyvena. Kiekvienas dvaras pasakoja atskirą legendą...
Apie projekto tikslus, uždavinius, veiklas, projekto partnerius kalbėjo šio projekto vadovė Laima Andrijauskienė. Ji pristatė visą renginių kalendorių:
Liepos 14 d., 12 val. Kazitiškio dvarvietėje vyks patyriminis žygis ir atvira istorijos pamoka „Svetimšaliai parke“ su biologu, gamtininku, biomedicinos mokslų dr. Broniumi Šablevičiumi ir profesoriumi dr. Remigijus Noreika.
Liepos 25 d., 12 val. Kazokinės dvarvietėje atvira istorijos pamoka „Lietuvos dvarų pasaulis: praeitis, palikimas, reikšmė“ su istoriku docentu dr. Salviju Kulevičiumi.
Rugpjūčio 4 d., 16 val., Meikštų dvare atvirų durų diena ir pažintinė kelionė „Atviros gyvenimo pamokos“ su dvare veikiančio priklausomybių reabilitacijos centro įkūrėju ir vadovu Mindaugu Survilu. Čia lankysis projekto svečias, aktorius Gediminas Storpirštis su programa „Muzikinė dvarų kultūra ir dainuojamoji poezija“.
Rugpjūčio 28 d., 12 val.– krašto pažintinė pamoka Antaprūdės dvaro sodyboje pas jos savininkę Vitą Balčiūnienę. Čia svečiuosis Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokyklos kanklininkai.
Rugsėjo mėnesį edukacinė pažintinė kelionė į Paliesiaus dvarą, kur vyks edukacinė tapyba ir piešimas ant drobių.
Spalio mėnesį laukia žygis „Senasis Daugėliškis – užmirštoji Mindaugo Voruta“ su žygeiviu Kęstučiu Čeponiu. Bus aplankytas S. Daugėliškio piliakalnis ir Čibirų giminės akmuo.
Viso projekto metu vyks akcija „Įamžink savo kraštą”. Jo dalyviai kviečiami fotografuoti ir piešti dvarus, jų architektūrą ir kraštovaizdį. Piešiantiems ir tapantiems patars dailininkė Nijolė Trinkūnienė. Vėliau nuotraukos ir piešiniai atguls į parodą.
Gruodžio 10 d., 16 val., Paliesiaus dvare baigiamasis projekto renginys, kurį vainikuos iš gražiausių, įdomiausių nuotraukų bei tapybos darbų sukurtas ir išleistas fotoalbumas. Jame susipins dvarų ir dvarviečių istorija ir užfiksuotos projekto veiklų akimirkos. Muzikinė literatūrinė programa „Iš svaiginančios Italijos”.
Pasidžiaugta, kad numatytas veiklas padės įgyvendinti partneriai:
Vidiškių dvaras (savininkas K. Mozeris),
Paliesiaus dvaras (atstovė Birutė Jaškūnienė),
Meikštų dvaras (direktorius M. Survilas),
Antaprūdės dvaro sodyba (savininkė V. Balčiūnienė),
Ignalinos kultūros ir sporto centras,
Ignalinos Miko Petrausko muzikos mokykla,
Vidiškių ir Kazitiškio seniūnijos,
Mielagėnų sen. bendruomenė,
Daugėliškio krašto bendruomenė,
Linkmenų ir Vidiškių kaimų bendruomenės,
viešoji įstaiga „Meno bangos”,
informaciniai partneriai laikraščiai „Mūsų Ignalina” ir „Nauja vaga”.
 
Projekto pristatymo renginys baigėsi puikiu VŠĮ „Vizualios mintys” spektakliu „Pakalnučių metai”, pagal tris Jurgos Ivanauskaitės noveles (vaidino: Redita Dominaitytė , Aura Garmutė ir Vaidas Žitkus) bei ekskursija po Vidiškių dvarą, kurią vedė pats dvaro savininkas.
Vedžiodamas po atkurto dvaro kambarius jis sakė, kad įsigijęs jį tapo ne tik šeimininku, bet ir tarnu. Kęstutis kalbėjo apie tai, kad norint jog apleistas dvaras vėl pulsuotų praeities dvasia reikia ne tik daug pinigų, bet ir daug laiko, kantrybės, išmanymo, žinių.
Renginyje dalyvavę Vidiškių, Kazitiškio, Mielagėnų, Didžiasalio, Ignalinos seniūnijų bendruomenės nariai pravėrė dvarų istorijos puslapį. Dabar tereikia tik leistis į pažinimo kelionę...
Už suteiktą galimybę pamatyti Vidiškių dvarą, pajusti jo didingą praeitį padėkos žodžiai skiriami jo savininkui Kęstučiui Mozeriui, už pagalbą ir muzikinę dovaną Ignalinos rajono savivaldybės administracijos Vidiškių seniūnijos laikinai einančiam seniūno pareigas Jonui Polito, už nuostabiai atliktą dainą „Ačiū, kad šalia esi” auksinio balso savininkei Simonai Skrebutėnaitei, už aktyvumą Vidiškių bendruomenei, už sudarytą galimybę atvykti į renginį iš kitų vietovių Kazitiškio seniūnui D. Jalinskui, Didžiasalio seniūnui A. Pauliukėnui, bibliotekos filialų bibliotekininkėms.
Tikime, kad projekto sėkmę lems mūsų visų bendradarbiavimas!
 
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba
 
lrkm logo lt visi 01ltk logotipas6