Vyko seminaras „Kaip parinkti tinkamą knygą?"

Seminaro metu
2014 m. balandžio 11 d. Ignalinos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos bendrojoje skaitykloje vyko Comenius Regio partnerystės projekto „Skaitymo skatinimas ugdant kūrybiškumą" seminaras „Kaip parinkti tinkamą knygą?" skaitymo pedagogams (bibliotekininkams, kalbų bei pradinių klasių mokytojams) ir projekte dalyvaujančių įstaigų darbuotojams.
Gausiai susirinkusiems dalyviams bibliotekos direktorė Loreta Aleknienė trumpai pristatė projektą „Skaitymo skatinimas ugdant kūrybiškumą", palinkėjo kūrybingo darbo bei pasidalijo praėjusio pagal šį projektą vykusio seminaro „Psichologiniai skaitymo aspektai", kurį vedė psichologė I.Reinikienė, metu girdėtomis įžvalgomis, kad vaikams svarbu skaityti, jog įgytų naujų žinių, praturtintų žodyna, o suaugusiesiems – kas nesusirgtų Alzhaimerio liga.
Seminarą vedė visiems žinomi lektoriai: Kęstutis Urba – literatūros tyrinėtojas, VU fiflologijos fakulteto Lietuvių literatūros katedros daktaras, docentas, tarptautinės vaikų knygų tarybos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkas; žurnalo "Rubinaitis" steigėjas ir redaktorius; Inga Mitunevičiūtė – Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto doktorantė; Danguolė Šakavičiūtė – literatūrologė, vaikų literatūros specialistė; Irena Aleksaitė – vertėja.
„Kaip parinkti tinkamą knygą – beveik hamletiškas klausimas", sakė Kęstutis Urba. Pagal jį, tai priklauso nuo daugelio dalykų – nuo paties žmogaus, jo būdo, jo pomėgių ir kt.
Buvo pateikta vaikiškų knygų Lietuvoje apžvalga. Praėjusiais 2013 metais buvo išleistos 508 skirtingų pavadinimų knygos vaikams. Tai sudaro tik 13 proc. visos leidybos. Visos kitos knygos skirtos suaugusiems.
Iš vaikams leidžiamų knygų didžiąją dalį – net 80 proc. – sudaro grožinė literatūra, 12 proc. – pažintinė.
Jei ankstesniais metais daugumą vaikiškos literatūros sudarė skirta patiems mažiausiems, tai 2013 m. daugiausia knygų buvo skirta pradinių klasių vaikams – net 40 proc. Tai nauja tendencija. Jaunesniems paaugliams skirtų knygų dalis sudarė 18 proc., vyresniems paaugliams – tik 8 proc.
Iš visų vaikiškų knygų 22 proc. yra lietuvių autorių, 78 proc. – verstos iš kitų kalbų.
Kaip pažymėjo K. Urba, praėjusių metų skaitymo tendencijos literatų nedžiugino, nors į populiariausiųjų sąrašą yra pakliuvę ir vertingų knygų. Praėjusių metų vaikų skaitomiausios knygos – Jeff Kinney „Nevykėlio dienoraštis", Rachel Renėė Russell „Prietrankos dienoraštis", Vytauto Račicko „Šlepetė", Astrid Lindgren „Emilis iš Lionebergos", Joanne K. Rowling „Haris Poteris".
Paauglių tarpe mėgstamiausia knyga buvo Suzanne Collins „Bado žaidynės". Džiugu, kad į populiarų knygų sąrašą pateko ir Lucy M. Montgomery knyga „Anė iš Žaliastogių".
Vėliau seminaro metu buvo trumpai pristatytos 2013 m. išleistos lietuvių autorių knygos vaikams, kurias trumpai apžvelgė ir įdomiai pakomentavo Inga Mitunevičiūtė – trumpai pristatė, kas kuriai knygai būdinga, kas joje gerai, o kas nelabai. Pasak I. Mitunevičiūtės, praėjusiems metams buvo būdingas įvairėjantis debiutantų spektras: knygas vaikams pradėjo rašyti ne tik rašytojai, bet ir teisininkai, žurnalistai, redaktoriai, net mamos ir močiutės. Dalis knygų – įdomios, vertingos. Kitos dalies knygų visai neišleidus, irgi nieko blogo nebūtų atsitikę.
Irena Aleksaitė pristatė geriausias verstines knygas. Pasak jos, jei knyga nėra labai gera, net ją labai kokybiškai išvertus, vis tiek gali būti neįdomu, o, kita vertus, „blogas vertimas gali papjauti pačią geriausią knygą". I. Aleksaitė rekomendavo, renkantis ir skaitant knygas, atkreipti dėmesį ir į vertėjus. Kartais dvi panašios to paties autoriaus knygos skirtingų vertėjų būna išverstos taip, kad viena būna labai įdomi, o kita – nuobodi.
Danguolė Šakavičiūtė susirinkusiesiems pristatė geriausiai iliustruotas knygas. Pasirodo, nuo iliustracijų irgi labai priklauso, ar knygą vaikai pamėgs, ar ne.
Projekto „Skaitymo skatinimas ugdant kūrybiškumą" tikslas – įvairiais būdais skatinti vaikų skaitymą, ugdant kūrybiškumą, taip pat skatinti tarpinstitucinį bendradarbiavimą.
Projekto veikla finansuojama iš Mokymosi visą gyvenimą programos, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.
Projektas vykdomas kartu su Vokietijos Biureno miesto savivaldybe. Projekto partneriai Lietuvoje – Ignalinos rajono savivaldybės administracija, Ignalinos gimnazija, Ignalinos rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Ignalinos kultūros ir sporto centras, Ignalinos rajono pagalbos mokiniui, mokytojui ir mokyklai centras.
Rita Gasiukevičienė,
projekto „Skaitymo skatinimas ugdant kūrybiškumą" vadovė
Linos Jakubsevičienės nuotraukos